Nauka historii w najlepszym wydaniu

Co zachęca nas do zdobywania wiedzy z danego obszaru? Zazwyczaj są to nasze indywidualne zainteresowania lub potrzeby, polecenia osób, które uważamy za wartościowe, ale i interesujące teksty publicystyczne czy podręczniki. Jeszcze do niedawna przypadek ostatni nie zawsze stanowił dobre źródło motywacji. Niemniej jednak w ostatnim czasie pojawiło się sporo podręczników stawiających na nowe metody nauczania, a zatem skupiających się na potrzebach ucznia. Jednymi z nich są podręczniki historyczne z serii poznać przeszłość, które oferują naukę w nowatorskim wydaniu. 

Wiedza o świecie

Historia pozwala nam poszerzyć naszą wiedzę o świecie. To właśnie z przeszłości dowiadujemy się najwięcej, możemy ją przeanalizować, wyciągnąć wnioski i upewnić się, że coś się więcej nie powtórzy lub przeciwnie będzie mogło wydarzyć się raz jeszcze. Warto również pamiętać, że nauka historii opiera się na kontekstach. Zdarzenie może wyglądać inaczej z różnych perspektyw (jedna społeczność widzi je w zupełnie inny sposób, niż społeczność druga). Dlatego dobry podręcznik do przedmiotu wypunktuje te konteksty, odniesie się do nich i spróbuje zinterpretować całe zjawisko. Najgorsze, co można zrobić, próbując zrozumieć i badać historię, to podążać jednym szlakiem. Takie działanie prowadzi do zakrzywionego i całkowicie subiektywnego sposobu widzenia. 

Próba bycia obiektywnym

Nauka historii opiera się na próbie bycia obiektywnym. Oczywiście, nie możemy patrzeć na dane zjawiska w pełni niezależnie. Nie da się uniknąć, choćby najmniejszego, zaangażowania w dany temat. W serii podręczników Poznać przeszłość uczniowie będą mieli szansę zapoznać się z historią na drodze teorii i praktyki. Autorzy, aby zachęcić młodzież do zaangażowania się w poruszane tematy, umieścili w podręcznikach różne źródła wiedzy. I tak znajdziemy tam typowe teksty naukowe czy publicystyczne, ale i formy bliższe współczesnym nastolatkom. Poza czytaniem i analizowaniem na nauczanie historii składa się również umiejętność odczytywania map historycznych.